sakarya kömür al, sakarya kömür ticareti, kömrü al

İTHAL KÖMÜR

Teorik olarak sıfır küllü kömürün orjinal kalorisi 7.500 ile 7.700 kalori arasındadır. Kaliteli İthal sibirya kömürlerinde orjinal kalori 7.500 kkal/kg gelmektedir. Fakat kaliteli yerli kömürler ise orjinal kalorileri 4.500kkal/kg ve üzerindeki kömürlerdir. Isınma konusundan kömürünüzden verim alabilmek için yüksek kalorili kömürü tercih etmelisiniz. Sizi ısıtan kömürün kütlesi değil kalorisidir.

Torbasız olarak satılan kömürlerin kalitesiz, kalorisi düşük, yandığı zaman asit yağmuru oluşturucu miktarda kükürt içeren, nemi ve külü yüksek olduğunu unutmayınız. Açıkta satılan kömürleri satın aldığınız zaman kömür hakkında hiçbir hak iddia edemezsiniz. Çevrenizde torbasız kömür satın alanları lütfen ilinizdeki İl Çevre ve Orman Müdürlükleri ile Belediyelere bildiriniz.

Kömür yandıktan sonra geriye kalan atık malzemeye kül denir. Kül oranı düştükçe kalori oranı artar. Kaliteli ithal sibirya kömürlerinde % 5 ile % 7 arasında kül olmalıdır. Kaliteli yerli kömürlerde de kül oranı %20′i geçmemelidir. Külü az olan kömür sayesinde hem temizlik maliyetlerinizi (baca, kazan, soba temizliği) hem de kömür tonajlarınızı daha aza indirebilirsiniz.